Zrušme WTO pomôžeme tretiemu svetu

Autor: Matúš Pošvanc | 5.5.2005 o 8:40 | Karma článku: 5,59 | Prečítané:  1763x

The YES MEN - názov filmu, ktorý som včera vzhliadol a o ktorom sa oplatí niečo napísať. Bol to v podstate dokumnet o partii recesistov v štýle Michael Moor zameraný proti WTO (World trade organization - Svetová obchodná organizácia), ktorá naozaj nemá nič spoločné s voľným pohybom tovarov a voľným svetovým obchodom a je skôr organizáciou, kde sa lobuje pre rôzne obmedzenia.

Film rozprával o nezmysle zvanom WTO  a o tom, že títo chalani si zriadili úplne rovnakú stránku až na pár rozdielov, ktoré si málokto všimol. O tom, že je to fakt reál sa presvedčte sami - klik. Vzhľadom na podobnosť stránok ich začali pozývať na rôzne seriózne prednášky ako zástupcov WTO a dej sa začal. Dokument to bol naozaj zaujímavý. Na jednej strane skvelé zamyslenie sa nad tým, že WTO je fakt nezmyslom, ktorá nemá so slobodným obchodom nič spoločné a naozaj je jednou z príčin ochudobňovania tretích krajín, zároveň skvelá štúdia o tom, že ľudia dnes nevedia absolútne používať kritické mylslenie - chalani neváhali prednášať o absolútnych nezmysloch a všetci im to žrali, dokonca vystupovali i v rôznych médiách ako komentátori ekonomického a spoločenského diania a naozaj nikto si nevšimol, že hovoria dve na tri. Buď je to tým, že i ostatní na tých konferenciách hovoria dve na tri, alebo sú už fakt ľudia blbí a uveria hocičomu.

Na jednej strane teda vynikajúci zámysel zrušiť WTO, veď každý súdny človek by mal byť za - WTO, ktorá má riadiť svetový obchod je totižto priamou kontradikcou slobodného obchodovania, t.j. princíp vyprodukujem - vyveziem - predám (samozrejme pokiaľ má niekto záujem) bez toho, aby ma niekto kontroloval na hraniciach, aby som mal zaplatiť clo, či dodržiaval nejaké kvóty a musel prejsť všetkými tými regulačnými opatreniami zo strany štátu. To je slobodný obchod a na to nepotrebujeme WTO, GATT, zóny vošného obchodu, dokonca ani EU, stačí dať politikom, ktorí majú tendencie uzatvárať trhy poriadnu facku :-) aby sa spamätali. Čiže - áno - zrušiť WTO, o čom bol v princípe daný film, treba podporovať a film naozaj ukázal pravú tvár WTO, ktorá veľakrát za slobodný obchod považuje i to, čo slobodný obchod nie je.

ALE!!!

Chalani - THE YES MEN (klinki sem naozaj existujú) - však nechápu o čom je globalizácia. Globalizácia tu bola odjakživa. Je to deľba práce, ktorá zvyšuje bohatstvo celej spoločnosti a i napriek kvótam, clám, čo iným obmedzeniam. To na čo poukazujú vo filme - vykorisťovanie ľudí z tretieho sveta - je pravda len v tom zmysle, že títo sú vykorisťovaní politikmi práve prostredníctvom kvót a ciel a regulácií, nie samotnými firmami (i keď uznám, že výnimky a nekalosti určite existujú) ale hovorím o princípe ! Tie firmy, ktoré v treťom svete podnikajú nie sú niečím zlým a niečím, čo by malo uviesť danú krajinu do ešte väčšej chudoby, práve naopak. Tieto firmy dávajú ľuďom prácu a oni tam predsa nepracujú, pretože musia, ale pretože ak by tam nebola daná firma museli by drieť ešte viac a je pravdepodobné, že by neprežili. Rovnako boli na tom i naši predkovia pred 100 - 200 rokmi, až následne sa zdvihla ich životná úroveň a to nie kvôli politikom, ktorí zavádzali clá a kvóty, ale kvôli ďelbe práce, ivestovaniu takto ušetreného kapitálu a pod.

Preto áno, WTO treba zrušiť, veď je to nezmysel "riadiť" svetový slobodný obchod - akonáhle ho riadite už nie je slobodný! - ale byť proti súkromným firmám, ktoré dávajú prácu, to je nezmysel. Akonáhle by tieto firmy odišli z tretieho sveta, potom by ešte len nastali problémy a všetci tí ľudia, by umierali hladom. A to by v princípe nechceli ani YES MENi. O prospechu globalizácie pozri napr. veľmi ucelený článok, ktorý sa naozaj oplatí prečítať celý ako aj trošku kratší článok tu (stránka hayek.sk - Globalizácia je super).

A nakoniec, chalani vo filme si ani neuvedomovali, že používajú internet, počítače, mobily, efektívnu a rýchlu prepravu, že si môžu kúpiť mnohé oblečenie, že môžu mať laptopy atď. práve kvôli globalizácií a práve kvôli práce ľudí z tretích krajín. Takže pozor, globalizácie nie je zlá, zlý sú politici, ktorí tvrdia, že slobodný obchod treba regulovať! Inak by sme nemohli vidieť ani daný film, ktorý nájdete tu.

Matúš Pošvanc

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Milióny na IT z čias Žigu sú ukážkovým plytvaním, na ťahu je NAKA

Bezpečnostný systém na hospodárstve bol predražený, tvrdí NKÚ.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Chaos sa šíri krajinou

Šialenejšie ako meniť zákon pre Cibulkovú je zaradiť poľnohospodárstvo do očkovania kritickej infraštruktúry.


Už ste čítali?