Útek z väznice Shawshank

Autor: Matúš Pošvanc | 28.5.2007 o 8:44 | Karma článku: 10,80 | Prečítané:  4149x

Tento film si vždy rád pozriem. Je o ľudskosti, ľudskej povahe a slobode. Je o tom, že človek by sa nemal vzdávať, že nádej na lepší život a spravodlivosť je nám vrodená.

 http://screenwriting.ugo.com/images/shawshank.jpg

Pôvodne som zamýšľal, že tu budem písať hlavne o filmoch, ktoré som videl v kine a ktoré sú pre diváka nové. Vzhľadom na pracovné povinnosti nechodím až tak často do kina a preto som sa rozhodol, že budem tento deficit kompenzovať filmami, ktoré pre diváka až tak nové nie sú. Pre mňa sú však rovnako zaujímavé a hodnotné.

 

Prvý krát som tento film videl v kine asi v roku 1996 (presne si ta nepamätám) a naposledy v piatok v nemenovanej komerčnej televízií JOJ. To mi vždy nedá len tak pod čiarou poznamenať, že aj „perverzná a hnusná komercia“ dokáže poskytnúť divákovi pekný zážitok.

 

Hlavné postavy filmu sú Andy (Tim Robins), ktorý sa dostal do väzenia za vraždu svojej ženy, ktorú nespáchal. Druhou ústrednou postavou je Red (Morgen Freeman), ktorý je Andyho najlepší priateľ vo väznici a ktorý je aj v úlohe rozprávača príbehu.

 

Prečo mám tento film rád? Aj keď je príbeh postavený veľmi lišiacky – nevinný človek je poslaný do väznice plnej vrahov a spoločenských vyvrheľov, s ktorými môže divák nadviazať tiež rôzne typy sympatií – osobne sympatizujem len s Andym s nikým iným, pričom si myslím, že pokiaľ je niekto vrah, či zlodej zaslúži si trest.

 

Na postave Andyho sa totižto dá ukázať podstata človeka. Pre mňa je to prioritne príbeh o slobode človeka, neumierajúcej nádeji a sile vôle jednotlivca, ktorú nedokázalo zlomiť prostredie väznice, tyranský riaditeľ, či väzenskí dozorcovia.

 

Na konci filmu sa preto vždy spýtam sám seba. Ako je možné, že niečo tak prirodzené, ako je sloboda jednotlivca obmedzená prirodzeným spoločenským inštitútom vlastníctva v spoločnosti, sa toľko politikov za podpory mnohých ľudí vždy pokúša zviazať a obmedziť.

 

Ako keby nás posielali do väznice Shawnashank, ako keby z nás chceli vyplieť ľudskosť. Jediné, čo ma vždy upokojuje je, že človeku ostáva nádej a preto sa spútať tak ľahko nedá.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?