Sofiina voľba

Autor: Matúš Pošvanc | 10.5.2007 o 18:41 | Karma článku: 11,35 | Prečítané:  5444x

V utorok som pozeral film Sofiina voľba (8. maja 2007). Musím povedať, že ma opäť raz dostal do kolien veľmi silný príbeh a zamyslenie sa vôbec na tým, čo znamená ľudskosť a ako jednoducho je možné ľudskosť zničiť a pošliapať.

 http://83.160.196.139/K/Kli/Afb.%20Kli/KLINE,%20Kevin%20-002

Knihu, či film pravdepodobne každý pozná, ale pre korektnosť popíšem v stručnosti dej.

Dej sa odohráva v New Yorku po skončení II. Svetovej vojny. Sofia (Meryl Streep) žije v jednej domácnosti so svojím schizofrenným milencom Nathanom (Kevin Kline), ktorý je židovského pôvodu. Majú spoločného priateľa Southerna (Peter MacNicol); ich suseda vo veľkom nájomnom dome.

Na pozadí stupňujúcej sa schizofrénie inak inteligentného Nathana, ktorý Sofiu pravidelne obviňuje z nevery, sa Southern nielenže zamiluje do Sofie, ale dozvedá sa i najtajnejšie tajomstvá z jej života ešte predtým ako Sofia spácha s Nathanom spoločnú samovraždu. Jej tajomstvo je zdrvujúce.

Sofia bola dcérou poľského profesora lingvistu. Bola nadšená jeho inteligenciou, múdrosťou a autoritou, ktorej sa snažila vždy vyrovnať. Otec bol však zároveň úprimný nadšenec pre konečné riešenie židovskej otázky v Poľsku (vyhladenie židov), avšak ani tieto názory mu nezachránili život pred besnejúcim národným socializmom – nemeckou formou fašizmu. Sofia sa, kvôli ukradnutej šunke pre svoju chorú matku, dostáva so svojimi dvoma deťmi do koncentračného tábora, kde je postavená pred najťažšiu voľbu svojho života – jedno dieťa poslať na smrť, druhé nechať žiť v koncetračnom tábore. Zvolí dcéru. Chlapec má predsa len väčšiu šancu prežiť. Vyberú ju slúžiť do domu veliteľa tábora a snaží sa syna zachrániť (čo jej aj veliteľ sľubuje), avšak sľub nikdy nesplní.

Zaujímavým bolo zároveň stvárnenie Sofie, ktorá sa prispôsobovala podmienkam prežitia a prežitia jej detí a bola ochotná urobiť skoro hocičo, čo by sme za iných okolností morálne odsúdili (podlizovanie, klamstvo, náznaky prostitúcie a podobne) avšak v danom kontexte historických udalostí sme mali pre to pochopenie a dokonca silný pocit pravdepodobnosti rovnakého konania, ktoré bolo vlastne logické a jediné možné.

 

Aké pocity som mal z tohto filmu? Musím povedať, že veľmi divné. Prelínal sa smútok, zlosť, nemohúcnosť, empatia, hrôza, či žiaľ, ale aj vnútorná rozpoltenosť prameniaca z otázky ako by som konal ja. Bol by som hrdý a hneď mŕtvy a so mnou aj ostatní? Nedal by som sa tak ponižovať? Nezaútočil by som na tých, ktorí mi toto zlo robia? Vždy však vyšlo niečo podobné tomu, čo robila Sofia.

 

Ak si niekedy pozriete tento film, môžete v ňom vidieť presne to, čo socializmus (v tomto prípade nemecký národný socializmus) robí s človekom, jeho postojom k životu, jeho morálkou, cťou a všetkým tým, čo môžeme nazvať pojmom ľudskosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Milióny na IT z čias Žigu sú ukážkovým plytvaním, na ťahu je NAKA

Bezpečnostný systém na hospodárstve bol predražený, tvrdí NKÚ.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Chaos sa šíri krajinou

Šialenejšie ako meniť zákon pre Cibulkovú je zaradiť poľnohospodárstvo do očkovania kritickej infraštruktúry.


Už ste čítali?