Komunizmus v EU

Autor: Matúš Pošvanc | 24.3.2005 o 15:38 | Karma článku: 5,22 | Prečítané:  1759x

"Na výnimky z plánovanej liberalizácie všetkých sektorov, ktoré ultimatívne žiadali hlavne Francúzsko a Nemecko, nakoniec kývlo aj Slovensko. "Nemali by nás vyrušovať niektoré heslá," zdôraznil premiér Mikuláš Dzurinda, hoci priznal, že téme sociálneho dumpingu celkom nerozumie: "Mzdy v postkomunistických krajinách sú nižšie - tak aký dumping?"" (SME 24.3.2005)

Typická EU a politici. Na jednej strane sa budú biť do pŕs ako budujeme spoločnú európu, na druhej strane by sme to až tak s tou liberalizáciou nemali prehánať. Pre všetkých, ktorí sú stále presvedčení o tom, že EU je naozaj ten vytúžený cieľ odporúčam týchto euroskeptikov alebo sice trochu rozsiahly text, ale oplati sa ho prečítať aspoň z časti pričom odporúčam minimálne kap 4. 

Ale stačí sa len logicky zamyslieť. Normy a regulácie majú dva základné ciele: buď regulovať, čo znamená obmedzovať množstvo, či nejaké typy služieb alebo harmonizovať čo znamená ponúkať rovnaké typy výrobkov. Dôsledky sú pre obchodujúce strany vždy negatívne. Obe strany pokiaľ majú záujem spolu obchodovať vstupujú do týchto vzťahov dobrovoľne. To znamená, že daný kontrakt je pre obe strany výhodný za daných podmienok, ktorými môžu byť počasie, vzdialenosť, štrajk traktorov až po všeobecnú politickú situáciu. Potom regulácia musí túto výmenu automaticky narúšať - buď v prospech niektorej zo strán, na základe čoho sa potom kontrakt neuskutoční, alebo v prospech tretích strán, na základe čoho sa opäť kontrakt neuskutoční. Pre ľudí je to negatívum, pretože nemôžu byť bohatší. Pri harmonizácii (rovnakosti výrobkov, služie) je problém ešte markantnejší. Ľudia predsa neobchodujú s rovnakými vecami, ale z podstaty obchodovania vyplýva, že dané veci musia byť rozdielne. Inak sa obchod neuskutoční.

Potrebujeme na to, aby mohli ľudia slobodne spolu obchodovať EU a jej inštitúcie. Určite nie a prečo vôbec? Na to aby som obchodoval predsa nepotrebujem niekoho, kto mi bude hovoriť "môžeš" a bude sa pritom tváriť ako poloboh a popri tom všetkom bude živený z mojich daní.

EU jednoducho nie je správny projekt. Bohužiaľ je na Slovensku veľmi populárny.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Milióny na IT z čias Žigu sú ukážkovým plytvaním, na ťahu je NAKA

Bezpečnostný systém na hospodárstve bol predražený, tvrdí NKÚ.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Chaos sa šíri krajinou

Šialenejšie ako meniť zákon pre Cibulkovú je zaradiť poľnohospodárstvo do očkovania kritickej infraštruktúry.


Už ste čítali?