Obchodník so smrťou

Autor: Matúš Pošvanc | 18.6.2007 o 10:11 | Karma článku: 5,85 | Prečítané:  2201x

Sú obchodníci so zbraňami zodpovední za vojny a udržiavanie diktátorských režimov? Kto stojí vlastne za týmto obchodom? Zaujímavú inšpiráciu môžeme nájsť v tomto filme.

 http://www.wallpaperbase.com/wallpapers/movie/lordofwar/lord_of_

Tento film som videl cez víkend na TV Nova a myslím, že nedávno bol premietaný aj na jednom komerčnom slovenskom televíznom kanáli – asi TV JOJ. Osobne ho filmovo zaraďujem do kategórie filmov, ktoré ma zaujali, kde bol prezentovaný celkom dobrý herecký výkon a dej filmu ma nenechal unudeného.

Myslím tiež, že každého kto tento film videl, musel ohromiť aspoň začiatok filmu, ktorý bol podľa môjho osobného názoru priam majstrovský. Púť jedného náboja od jeho výroby, distribučnej cesty do Afriky, jeho nabitie do zbrane a výstrelu, ktorý zasiahol chlapca. Už z týchto záberov musíte každého obchodníka so zbraňami nenávidieť.

Film je o typickom antihrdinovi – Yuri Orlov (Nicholas Cage) – obchodníkovi, ktorý zásobuje zbraňami rôzne režimy (zaujímalo by ma, ak by ho hral Johnny Depp, či by bol vnímaný rovnako negatívne).

Celý film sa ho pokúša zatknúť agent Interpolu - Jack Valentine (Ethan Hawke), ktorému sa to nakoniec aj podarí. Yurii mu však dáva jasne najavo, že ho Valentineoho nadriadení síce pochvália za dobre vykonanú prácu, ale zároveň mu nakážu ho prepustiť. Yuriiho služby potrebujú totižto vplyvní tohto sveta, ktorí za obchodovaním so zbraňami stoja.

Pozorný čitateľ tohto blogu už isto odhalil, že hlavným cieľom tu nie je recenzovať a odrádzať alebo motivovať niekoho pozerať daný film, ale interpretovať niektoré v nich použité informácie, posolstvá, odkazy, či filmom prezentované názory a druhotným motívom je povedať svoj názor na samotný film.

A rovnako aj v tomto filme sa dá nájsť množstvo informácií vhodných na interpretáciu. Jedna bola pre mňa kľúčová a znie nasledovne: „Nepriatelia vašich nepriateľov sú vaši priatelia, nech to stojí čokoľvek“. A čo sa týka vlád, mocných a politiky tohto sveta, je tento vzťah ešte umocnený. Inými slovami obchod so zbraňami nie je len o obchodníkoch s týmto sortimentom, ale aj o najväčších producentoch zbraní: USA, Číne, Francúzsku, Rusku a Veľkej Británii.

Na záver je nutné povedať, že neviem do akej miery je tento film faktografický a neviem to nijako posúdiť. Každopádne informácia na jeho konci o tom, že film bol inšpirovaný skutočnými udalosťami, je minimálne zaujímavá.

PS: Je zároveň zvláštne, že obchodník so zbraňami, podľa filmu zodpovedný za životy mnohých ľudí, je považovaný za typického negatívneho hrdinu (aspoň dúfam) a pirát z Karibiku je postavičkou, ktorú musí každý milovať. Žeby by bol rozdiel v rozsahu humorných situácií použitých vo filmoch? Bol by Yurii Orlov sympatickejším keby bol film urobený ako rozprávka, alebo keby sa čudne knísal a nedajbože bol pirátom? Ozaj a pre tých, čo boli pobúrení mojím predchádzajúcim komentárom je vhodný článok o krutosti novodobých pirátov v aktuálnom čísle Plus 7 Dní, ktoré si môžu kúpiť. Či bude článok zverejnený na ich stránke to neviem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?